Ja sa toho aj tak nedožijem...

Autor: Marek Rybár | 15.1.2011 o 23:20 | (upravené 15.1.2011 o 23:26) Karma článku: 6,06 | Prečítané:  843x

Ja sa toho aj tak nedožijem...počuť z úst mnohých ľudí, keď sa ich spýtate, ako majú vyriešený dôchodok. Dlho som rozmýšlal ako toto klišé vôbec vzniklo. Ako ľudia vedia, koľko sa dožijú? Ako si môžu byť istí?

Je pravda, že jedinou istotou živote je smrť, ale vieme kedy nás postihne? Teraz si ale všetci položme otázku, čo keď sa dožijem? Budem potom živoriť a spoliehať sa, že sa o mňa postará rodina, nebodaj štát? Ľudia, zobuďte sa!!!

Ja som mladý (24 rokov), ale na dôchodok je vhodné myslieť už aj v tomto veku. Čím skôr ho začnem riešiť, tým lepšie sa na dôchodku môžem mať. A keď viem, že teraz zarábem, povedzme, 1000 eur mesačne, tak ich chcem mať aj na dôchodku, ba dokonca ešte viac, keď zoberieme na zreteľ neustály nárast spotrebiteľských cien. Samozrejme, že je nemožné očakávať, že mi tento dôchodok dá štát, no nedá! Lebo nemá z čoho. Sociálna poisťovňa je zadĺžená, natalita mizivá, obyvateľstvo stárne. A to sú jasné dôkazy, nemôžem si povedať, že sa nedožijem. Čo keď sa dožijem 100 rokov? Z čoho budem žiť? Keď sa nebudú rodiť deti, nebude mi mať kto na ten dôchodok zarobiť. To je úplne jednoduchá matematika.

Ale vráťme sa k problému, ktorý sa dnes moderne nazýva "population ageing", teda starnutie obyvateľstva. Počet dôchodcov už niekoľko rokov rastie aj u nás na Slovensku a predikcia na nasledujúce roky je hrozivá. Podľa Prognostického ústavu SAV bol v roku 2008 priemerný vek muža 70,9 roka a žien 78,7 roka. Predikcia na rok 2060 je 82 rokov u mužov a 87,4 roka u žien. Preto sa nečudujme, že chce vláda zvýšiť vek odchodu do dôchodku - to je prvá možnosť, ďalšia je zvýšiť odvody alebo budú jednoducho nižšie dôchodky. Podľa údajov UniCredit Bank aktuálne na 10 ľudí starších ako 60 rokov pripadá už len asi 37 v produktívnom veku 15 až 60 rokov. Pomer dôchodcov k aktívnemu obyvateľstvu je tak zhruba 1 : 4. Do piatich rokov sa však má počet produktívnych znížiť o šesť, čiže pomer sa pomaly priblíži k 1 : 3. "Kritická situácia by nastala už do 15 rokov, keď počet šesťdesiatnikov a starších narastie o 43 percent a ľudí v produktívnom veku o 9 percent ubudne, čo smeruje k pomeru 1 : 2. Nečaká nás moc optimistická budúcnosť, čo poviete? Nie márne sa hovorí, že najlepšia investícia je do detí, pretože mi pomôžu čiastočne zabezpečiť dôchodok. Smutné je, že na Slovensku to zatiaľ pochopila len určitá menšina.

Ako si mám teda zabezpečiť požadovaný dôchodok? Je to jednoduché! Najpodstatnejšou vecou je, aby sme k danej téme neboli lahostajní, pretože sa nás každého priamo týka. Keď si začnem sporiť už teraz, budem disciplinovaný a rozumne zainvestujem svoje peniaze, požadovaný efekt sa dostaví. Keď chcem mať dobrý dôchodok, musím si k tomu pomôcť, pretože štát sa o mňa nepostará!!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Milan Kňažko: Fico klame, keď tvrdí, že nevedel, kam sa sťahuje

Keď nie ste aktívny v obrane svojich práv, prídete o ne, tvrdí MILAN KŇAŽKO.

KOMENTÁRE

Danková čitáreň búra hranice slovenskej politiky

Aký trest by si aktéri kauzy zaslúžili?

DOMOV

Pri kontrole pošty sa Danko môže pozrieť do zahraničia

Preverovanie zásielok robí aj pošta. Obálky však neotvárajú.


Už ste čítali?